PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Göğüs anjini sanılandan tehlikeli


Resimci
11.Temmuz.2019, 01:46
Göğüs anjini sanılandan tehlikeli
İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, sık rastlanan bir kalp-damar hastalığı olan göğüs anjininin kadınlarda, doktorların ve kamuoyunun sandığından çok daha ciddi bir tehdit olduğunu ortaya koydu.

London Medical School üniversitesi profesörü Harry Hemnigway ile meslektaşlarının imzasını taşıyan ve Journal of the American Medical Association?da (JAMA) yayınlanan makalede, kadınlarda göğüs anjini hastalığının sanılandan çok daha ciddi riskler taşıdığına işaret edildi.

İngiliz araştırmacılar, 45 ila 89 yaşındaki 100 binden fazla kadının dosyasının incelendiğini ve kalp-damar hastalıklarının ilk semptomları olduğu kabul edilen göğüs anjininin her 100 kadından ikisinde görüldüğünü, buna karşılık myocard enfarktüs riskine her 1000 kadından birinde rastlandığını belirtti.

Kalp kaslarının ihtiyacı olan oksijeni alamadığı durumlarda göğüs ağrısı biçiminde ortaya çıkan göğüs anjininin, kadınlarda anjiyo ya da elektrokardiyografi testleriyle nadiren teşhis edilebildiğini ortaya koyan araştırmada, doktorların göğüs anjini belirtilerinden şikayet eden kadınlara daha fazla dikkat göstermesi ve derinlemesine tahliller yapması gerektiğinin altı çizildi.

Göğüs anjini

Kalp, çok hassas bir organdır. Küçük bir hastalıktan zarar görür. Yüreği besleyen koroner damarların bir pıhtıyla tıkanması hâlinde ?kalp enfarktüsü? denen çok tehlikeli bir hastalık ortaya çıkar. Bu rahatsızlıktan dolayı kalp kası yeterli derecede beslenemediğinden zamanla bozulur. Bunun sonucunda göğüste şiddetli ağrılar duyulur. Buna ?göğüs anjini? denir. Göğüs anjini, kalp enfarktüsü sonucudur. Şiddetli kalp enfarktüsleri öldürücüdür. Halk arasında kalp enfarktüsü, ?kalp yetmezliği? olarak da bilinir.