PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Depresyon genlerde saklı!


Resimci
11.Temmuz.2019, 01:46
Depresyon genlerde saklı!Ailesinde depresyon görülen kişilerde hastalığın ortaya çıkma riski yüzde 60 oranında daha fazla.

En sık görülen psikiyatrik hastalık olan depresyonda aile öyküsü etkili. Yapılan araştırmalara göre anne - babalarında, büyük anne ve büyük babalarında depresyon görülen kişilerde de yüzde 60 oranında depresyona yatkınlık görülüyor. Yine aynı araştırmada ailesinde iki nesilde de depresyon hikayesi olan kişilerde diğerlerine oranla 2 kat daha fazla risk bulunuyor.

Kadınlar risk altında
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nuri Doğan Atalay, insanın ruh sağlığının iyi durumda olması için mesleki ilişkilerinden, sosyal hayatından, ailevi ilişkilerine kadar her konuda mutlu ve huzurlu olması gerektiğini belirtti. Atalay, günümüzde özellikle orta yaş grubu kadınlarda depresyonun daha sık görüldüğünü belirterek, 'Depresyondaki kişi sosyal ilişkilere girmek istemez, kendisini mutsuz hisseder, üretkenliği, yaşamdan zevk alma isteği azalır.

İntihar girişimiİntihar girişimi, en çok depresif hastalarda görülür. Oysa depresyon kolaylıkla düzeltilebilen bir rahatsızlıktır, kişi kesinlikle iyileşir. Bazı depresyonlar kendiliğinden geçer, bazıları tekrarlayabilir. Bu yüzden iyileşme sürecinden sonra hastalığın tekrarlamasını önlemek için tedaviye asgari 6 ay devam edilmesinde fayda vardır. Depresyona giren kişiye ve yakın çevresine, rahatsızlığı ve tedavisi hakkında bilgi verilmelidir.

Mevsimlerin etkisi var
Sonbahar ve kış aylarında depresyon artıyor. Yorgunluk, halsizlik ile başlayan şikayetler zamanla depresyona kadar varabiliyor. Hafif sporlar, hobiler ise depresyonun etkilerini azaltmada etkili. Bu tür rahatsızlıkların kronikleşmesi beklenen bir durum değil. Ancak depresyon önemsenmezse ilerleyebilir ve tedavisi güçleşebilir. Bu nedenle gerekli görüldüğü durumlarda bir uzmandan yardım istenmesi çok önemli.