PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Annenin genetik mirası cenine geçiyor


Meric
11.Temmuz.2019, 01:40
Gebelik sırasında annenin genetik mirası cenine, özellikle beynin gelişimi sırasında doğrudan geçiyor.

Fransız araştırmacıların bulgusunun otizm, gelişim bozukluğu veya insanların yüzde 20'sini etkileyen bir bağırsak rahatsızlığının anlaşılmasına yardımcı olacağı umuluyor.

Araştırma ekibinin başkanı Jacques Mallet, ceninin ailesinden gelen genlerden bağımsız olarak annenin önemli etkisini tespit ettiklerini açıkladı.

Annelik serotoninin önemi

Ceninin gelişiminde, özellikle beyninin yanı sıra kalp ve sindirim sisteminin gelişimine bağlı olarak ilk kez annelik serotoninin önemi ortaya çıktı.

Gebelikte serotonin, yaşlılık ve uyku döngüsü, vücudun sıcaklığının kontrolü, kan basıncı, beslenme, cinsel veya annelik davranışları gibi başka birçok süreçte etkili oluyor.

Memelilerde, gebeliğin son üç ayından önce embriyonun normal olarak beyin, kan ve bağırsakta bulunan serotonini bizzat ürettiği şimdiye kadar tespit edilememişti.

Fransız araştırmacılar ise anne rahmindeki ceninin ilk zamanlarında serotoninin anneden geldiğini ortaya çıkardı.

Fransız hekimler, bunu ispatlamak için, genetik olarak değiştirilmiş ve bazılarında kan tarafından taşınan serotoninin yüzde 95'inin kaynağı olan 'tph1' geninin bulunmadığı farelerden faydalandı. Hayvanlar çiftleştirilerek genetik açıdan melezleştirildi.

Araştırmada kandaki annelik serotonini seviyesinin baskın olduğu tespit edildi.

Boyda yüzde 15-30 oranında kısalık

Fransız hekimlerine göre, eğer annelik serotonini olmasaydı, ceninin bu maddeyi üretme kapasitesi ne olursa olsun, omurganın oluşumunda anomali yaratır, boyları serotonin seviyesi normal olan annelerine oranla yüzde 15-30 oranında kısa olurdu.

Eğer annelik serotoninin seviyesi normal olursa bebek de normal gelişiyor.

Araştırmacılar, bu bulgularıyla memelilerde ilk kez cenine ait bir genin yerini anneden gelen bir genin almasını tespit ettiklerini belirtti.

Dr. Jacques Mallet, araştırmaları ışığında özellikle annenin serotonin seviyesinin ve bu madde üzerinde etkisi olan antidepresan gibi ilaçların olası etkilerinin dikkatle incelenmesi gerektiğini açıkladı.

Mallet'e göre embriyonun oluşumunda etkili olan başka annelik genleri de keşfedilmeyi bekliyor.

CNNTURK